Bielizna
Bielizna damska - materiały

Najpierw materiał, potem fason – wygodna bielizna damska

4 minutes, 9 seconds Read

Wiele kobiet skupia się głównie na tym, jak wygląda bielizna damska, którą chcą kupić, zapominając o tym, co najważniejsze, czyli materiale, z którego została wykonana. Fason bielizny jest ważny, ale głównym czynnikiem, który wpływa na komfort noszenia, jest tkanina. Złej jakości materiał sprawi, że ciało będzie podrażnione, będziemy się bardziej pocić, a w ekstremalnym przypadku, może się to skończyć reakcją alergiczną (tyczy się to głównie słabej jakości materiałów sztucznych o grubych splotach). Z tego względu warto poświęcić nieco więcej czasu na wybór idealnej bielizny. Jaki materiał wybrać? Kilka pomocnych wskazówek poniżej.

ZADBANA BIELIZNA: PRANIE DELIKATNYCH MATERIAŁÓWRodzaj materiału – syntetyczny czy naturalny?

Jednym z kluczowych pytań, które należy sobie zadać na samym początku, jest to, jakiego typu materiał będzie odpowiedni w przypadku bielizny. Generalnie bielizna damska, tak jak większość ubrań, jest produkowana z dwóch głównych rodzajów materiałów: syntetycznych i naturalnych. Ogólnie bielizna produkowana z materiałów syntetycznych nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród konsumentów, choć jest niezastąpiona w przypadku tworzenia bielizny wyszczuplającej. Naturalne materiały nie są w stanie wymodelować sylwetki w taki sam sposób jak mocne i elastyczne materiały syntetyczne. Jeśli dana kobieta chce uzyskać efekt wyszczuplenia, powinna zakupić zestaw bielizny z materiału syntetycznego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że bielizna wyszczuplająca nie powinna być zakładana codziennie, ponieważ ciągły ucisk jest niezdrowy dla ciała.

Należy wspomnieć, że materiały syntetyczne nie muszą wcale oznaczać słabej jakości oraz dyskomfortu. Rozwój technologii sprawił, że mogą one być również wygodne, jak materiały naturalna. Jednak w przypadku syntetyków trzeba o wiele większą uwagę zwracać na jakość materiału, niż w przypadku bielizny damskiej wykonanej z materiałów naturalnych. Bielizna damska z materiałów naturalnych jest prostsza w ocenie jakości. Wystarczy tylko sprawdzić skład procentowy i rodzaj splotów. Warto podkreślić, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybieranie bielizny z materiałów naturalnych z domieszką syntetyku. Materiały syntetyczne charakteryzują się większą wytrzymałością, natomiast naturalne materiały są miękkie, wygodne i oddychające. Połączenie tych właściwości może dać bardzo dobry efekt. Typowym połączeniem spotykanym najczęściej jest bawełna z domieszką elastanu.

Bielizna – jaki materiał naturalny jest najlepszy?

Jednym z materiałów, który wyjątkowo dobrze sprawdza się w przypadku, zarówno bielizny damskiej, jak i męskiej, jest bawełna. Bawełna jest uniwersalnym, przyjemnym dla skóry i miękkim materiałem. Jednak samo określenie „bawełna” to za mało, aby stwierdzić, że dana bielizna jest dobrej jakości. O jakości bawełny świadczy, przede wszystkim długość i delikatność włókien. Najlepsza jest tzw. bawełna czesana.

Innym popularnym materiałem wykorzystywanym do produkcji bielizny, jest bambus. Włókna bambusowe charakteryzują się delikatnością oraz elastycznością. Najczęściej z tego materiału jest produkowana przyjazna środowisku bielizna ekologiczna. Wśród materiałów naturalnych należy również wyróżnić wiskozę. Wiskoza to włókno celulozowe, które jest miękkie, delikatne oraz elastyczne. W przeciwieństwie do bawełny się nie odkształca. Na bazie wiskozy produkuje się modal, który stanowi trwalszy wariant wiskozy. Co więcej, modal ma lepsze właściwości wchłaniania wilgoci, więc może o wiele lepiej sprawdzać się w czasie upalnego lata.

Bielizna – jaki materiał syntetyczny jest najlepszy?

Jak już zostało wspomniane powyżej, w przypadku materiałów syntetycznych największym zainteresowaniem cieszy się damska bielizna wyszczuplająca. Jednak również do produkcji zwykłej, codziennie bielizną są wykorzystywane materiały syntetyczne. Na pierwszym miejscu należy wyróżnić elastan, którego domieszka znajduje się w większości ubrań oraz bielizny. Zapewnia on odpowiedni kształt bieliźnie i przez to przedłuża jej żywotność.

Innym materiałem syntetycznym, który cieszy się dużą popularnością, jest poliamid. Jest to jeden z materiałów, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością, przepuszczalnością powietrza oraz wilgoci. Najczęściej pojawia się w ubraniach i bieliźnie sportowej. Fakt, że może on odprowadzać wilgoć, sprawia, że stanowi dobre zabezpieczenie higieniczne podczas intensywnego treningu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że połączenie poliamidu z poliestrem pozwala na stworzenie wyjątkowo delikatnej bielizny. Delikatniejszej nawet od jedwabiu. Dzieje się tak, ponieważ połączenie obu materiałów powoduje mikrofazę, pozwalającą na produkcję wyjątkowo cienkich włókien. Innego rodzaju połączeniem poliamidu i poliestru jest mikrofibra, która przede wszystkim jest wykorzystywana w produkcji kostiumów kąpielowych. O wiele rzadziej pojawia się w typowej bieliźnie. Mikrofibra charakteryzuje się niezwykle cienkim splotem (10 razy cieńszym niż splot włókien jedwabiu oraz 30 razy cieńszy niż splot włókien bawełny).

Similar Posts