Sublimacja - jaki materiał

Sublimacja – jaki materiał

4 minutes, 22 seconds Read

Bluzy i koszulki z nadrukami to ubrania, które nieustannie królują na rynku odzieżowym. Jedną z metod nanoszenia wzorów na materiał jest druk sublimacyjny. Metoda ta zyskuje coraz większą popularność, ponieważ pozwala na proste i tanie ozdabianie przedmiotów oraz na tworzenie np. bluz firmowych z logo http://efanshop.eu/product-category/ubrania/bluzy/. Czy ta niezwykle łatwa metoda może być stosowana na wszystkich rodzajach tkanin? Przekonaj się o tym czytając poniższy artykuł.

Jak wygląda proces sublimacji w druku?

Sublimacja - jaki materiałZacznijmy od wyjaśnienia pojęcia sublimacji – jest to nic innego jak zjawisko fizyczne polegające na bezpośrednim przejściu ze stanu stałego w gazowy. Sublimacja w druku polega dokładnie na tym samym. Pod wpływem wysokich temperatur pigment znajdujący się w stanie stałym zmienia się w stan gazowy i wnika we włókna materiału – i właśnie w taki sposób wykonuje się druk sublimacyjny na tkaninach http://efanshop.eu/. Barwnik, który wniknie w tkaninę pozostaje w niej na zawsze, co zapewnia dużą odporność na ścieranie. Jednak przed przystąpieniem do drukowania należy zaprojektować, a następnie zatwierdzić wzór, który ma zostać naniesiony na ubranie. Taka grafika nanoszona zostaje na na specjalny papier transferowy, skąd później przeniesiona zostaje na materiał docelowy. Wszystko odbywa się za pomocą specjalnych pras transferowych. Miejsce, na które naniesiony zostanie druk, niczym nie odróżnia się od reszty ubrania – wygląda tak, jakby od początku nadruk był częścią materiału. Przed zabraniem się do wykonywania nadruk sublimacyjnych należy jednak pamiętać o dokładnym sprawdzeniu wilgotności powietrza oraz wykorzystywanych materiałów, gdyż zbyt wilgotne tkaniny lub niewystarczająco suche powietrze mogą spowodować zniszczenie wykonywanych nadruków.

Nadruk sublimacyjny – czym odróżnia się od innych nadruków?

Dużą zaletą nadruku sublimacyjnego jest to, że niemożliwe jest odróżnienie jego struktury od struktury materiału na którym się znajduje. Grafika wygląda tak, jakby od początku stanowiła z materiałem jedną całość. Druk sublimacyjny można jednak rozpoznać. Jak to zrobić? Należy zwrócić uwagę na materiał, na którym został wykonany, gdyż nie na wszystkich tkaninach będzie zachowywał się tak samo. Ubranie, na które nanoszony zostaje wzór, powinno mieć w swoim składzie jak najwięcej poliestru, gdyż to właśnie on sprawia, że wydruki są bardziej wyraźne i mają lepiej nasycone barwy. Istotnym elementem jest także kolor materiału, gdyż nie na wszystkich odcieniach druk sublimacyjny będzie zachowywał się tak samo.

Jakie materiały są odpowiednie do druku sublimacyjnego?

Do druku sublimacyjnego najbardziej odpowiednie będą tkaniny wykonane w 100% z poliestru, gdyż barwniki najlepiej współpracują z jego włóknami. Nadruk wykonany na tego rodzaju materiałach będzie bardzo wyraźny, nasycony kolorami oraz wysoce odporny na pranie. Nie oznacza to jednak, że wzorów nie można nanosić na inne tkaniny. Sublimację można stosować także na materiałach z niższą zawartością poliestru oraz na materiałach bawełnianych. Jednak aby wykonać nadruk na bawełnie konieczne będzie zastosowanie innych metod niż w przypadku standardowego druku na poliestrze. Jednym z dostępnych rozwiązań jest wymiana papieru transferowego – na specjalny papier do bawełny. Należy jednak liczyć się z tym, że jakość grafiki wykonanej na bawełnie będzie niższa niż tej wykonanej na materiałach poliestrowych. Za pomocą sublimacji wykonuje się zazwyczaj nadruki na strojach sportowych http://efanshop.eu/product-category/ubrania/funkcyjna/, ponieważ wzory te są dużo bardziej trwałe niż w przypadku użycia innych metod, a stroje sportowe wymagają częstego prania. Metoda ta równie dobrze sprawdza się przy nanoszeniu elementów graficznych na obuwie oraz do zdobienia różnego rodzaju gadżetów, takich jak: ręczniki, parasolki czy podkładki komputerowe.

Czy sublimacja jest możliwa na wszystkich kolorach tkanin?

Przed przystąpieniem do wykonywania druku sublimacyjnego należy dobrze rozeznać się w dostępnych na rynku materiałach, gdyż to również od nich zależy jak bardzo wyrazisty i kolorowy będzie wybrany przez nas nadruk. Wzory, które nadrukowane zostaną na właściwych materiałach zdecydowanie będą cieszyły się dużo lepszą jakością. Ważnym aspektem jest także odpowiedni dobór kolorów, gdyż kolorowa grafika naniesiona na barwny materiał nie będzie wyglądała tak dobrze jak ten sam wzór wykonany na białym podłożu. Dzieje się tak, gdyż niezabarwione wcześniej włókna, lub te które barwione były jasnymi kolorami, są w stanie lepiej przyjąć dodatkowy barwnik. Nie oznacza to jednak, że nadruki sublimacyjne można wykonywać jedynie na jasnych materiałach. W przypadku, gdy tkanina jest mocno nasycona barwami dobrym rozwiązaniem będzie stworzenie wzoru w kolorze czarnym, który jest w stanie przykryć kolorowe włókna. Przy pomocy druku sublimacyjnego można nadrukować wszystko, co tylko wpadnie nam do głowy: napis, grafikę artystyczną, a nawet bardzo skomplikowany wzór. Jest to metoda, która pozwala na stworzenie bardzo dokładnych i szczegółowych nadruków, charakteryzujących się wyrazistymi konturami i nasyconymi barwami.

Similar Posts