Wiązary dachowe co to jest

Wiązary dachowe co to jest

4 minutes, 43 seconds Read

Wiązary dachowe co to jest – inwestor musi podejmować wiele decyzji, żeby doprowadzić budowę domu do szczęśliwego końca. Podstawą jest posiadanie wystarczającej ilości środków finansowych. Nieprawidłowe decyzje mogą jednak łatwo wyczerpać budżet. Z tego powodu tak istotne jest zachowanie ciągłej uwagi i uzbrojenie się wcześniej w odpowiedni poziom wiedzy. Spośród wszystkich kosztów znaczącą część stanowi sam dach. Właśnie nim zajmiemy się w ramach tego artykułu. Dokładniej mówiąc, skupimy się na kontekście wiązarów dachowych, które są jedną z dwóch najpopularniejszych form wykonywania więźby dachowej. Opiszemy czym one są i co je odróżnia od tradycyjnego podejścia.

Więźba jako szkielet dachu

Dach musi cechować się wytrzymałością. Stanowi on przecież barierę, która oddziela wnętrze naszego domu od warunków atmosferycznych, które panują na zewnątrz. Nie jest to łatwe zadanie i podobnie jak cały dom wymaga stabilnych fundamentów, tak dach potrzebuje wykorzystania stabilnej więźby. Czym ona jest? Więźba jest szkieletem dachu i pozwala na późniejsze oparcie na nim deskowania, a następnie pokrycia choćby w formie blachodachówki. Sam szkielet wykonywany jest z wielu elementów, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej stabilności. Przykładowo murłata spina całą konstrukcję u podłoża, krokwie stanowią zasadniczą część podłoża dachu, a jętka prowadzi do większej stabilności krokwi. W rzeczywistości elementów jest znacznie więcej, ale jednak są one intuicyjne i mają podobne zastosowanie.

Wiązary – podstawowe informacje

Drewniane wiązary dachowe stanowią jedną z form realizacji więźby. Czym wyróżnia się ten rodzaj? Przede wszystkim powstaje z prefabrykowanych elementów. To z kolei oznacza odpowiednią wytrzymałość, ponieważ jest to technika, która wykorzystuje odpowiednio przygotowane drewno. Ponadto wykorzystanie maszyn prowadzi do powtarzalności otrzymywanych elementów. Ponadto będą one do siebie idealnie pasować. Wiązary kratowe są tylko odpowiednio łączone na dachu, ale w rzeczywistości nie powstają w tym miejscu. To również wyróżnia to rozwiązanie.

Koszty wiązarów

Cennik wiązarów kratowych nie jest łatwy do przedstawienia, ponieważ jak to zwykle ma miejsce w przypadku budownictwa, występują zasadnicze różnice. Jak zdefiniować sam dach? Można to zrobić w odniesieniu do powierzchni, ale w praktyce ważny jest również kształt, który przecież określa również poziom komplikacji. Podawanie kosztów mogłoby doprowadzić do błędnych wniosków. Szczególnie, że należy to dzielić na poszczególne składowe, którymi są przede wszystkim produkcja, transport i montaż. Możemy jednak stwierdzić, że cena wiązarów dachowych jest zazwyczaj wyższa niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej więźby dachowej.

Zobacz koniecznie:

Prefabrykowana czy tradycyjna więźba?

Te dwa rozwiązania znacząco się od siebie różnią w kwestii właściwości. Sama zasada działania jest jednak stosunkowo podobna i to nie na tym etapie należy doszukiwać się różnic. Przede wszystkim drewniane wiązary są znacznie wytrzymalsze niż rozwiązanie tradycyjne. Z czego to wynika? W przypadku tradycyjnej więźby często sięga się po drewno z tartaku, które nie zostało odpowiednio wysuszone lub należycie zaimpregnowane. Producenci prefabrykatów nie mogą pozwolić sobie na takie sytuacje. Jednocześnie rozwiązanie tradycyjne jest bardziej narażone na pojawienie się błędów. Biorąc pod uwagę te kwestie, prefabrykaty są rozwiązaniem droższym, ale cechującym się wyższą jakością. Warto się zdecydować na ten wariant przede wszystkim, jeśli zależy nam na trwałości i za wszelką cenę chcemy uniknąć problemów w przyszłości.

Pozostałe zalety prefabrykowanej więźby

wiązary dachowe podkarpackieNa tym nie kończą się jednak zalety tego rozwiązania. Warto wskazać choćby to, że prefabrykowana więźba zostanie szybciej ukończona, a w dodatku czas powstawania cechuje się większą powtarzalnością. Wytrzymałość poszczególnych elementów to jedno, ale ważne jest również dokładne dopasowanie do siebie elementów. oprócz tego wiązary okazały się skuteczne nawet w przypadku trudnych warunków projektowych. W takich sytuacjach najlepiej sprawdzają się elementy żelbetowe lub stalowe. Ponadto prefabrykaty okazują się skuteczne niezależnie od kształtu dachu, co w niektórych sytuacjach bywa problematyczne, gdy chcemy zastosować tradycyjną więźbę dachową.

Wady tego rozwiązania

Wiązary to bardzo ciekawe rozwiązanie, które wyróżnia się przede wszystkim wytrzymałością, ale na tym nie kończą się korzyści. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Po pierwsze koszty są wyższe niż w alternatywnym rozwiązaniu. Po drugie prefabrykaty wymagają zastosowania dźwigów do transportu, a to czasem prowadzi do problemów związanych z wjazdem tego sprzętu na niektóre posesje. Nawet jeśli się to uda, nie pozostanie to bez znaczenia dla działki. Czasem sam wjazd będzie po prostu niemożliwy i to jest większy problem niż poprzedni.

Ogólnie o wiązarach

Wiązary stanowią prefabrykowaną więźbę dachową, która wyróżnia się większą wytrzymałością niż tradycyjna forma. Wyróżniają się one wyższą jakością drewna oraz lepszym dopasowaniem elementów. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Należy tutaj wskazać wyższe koszty. Ponadto czasem może pojawiać się problem transportu na dane miejsce np. przez brak miejsca do właściwego operowania dźwigiem.

Similar Posts