Tapeta
Tapety ścienne we wzory roślinne

Tapety ścienne. Jakie mają zastosowanie?

4 minutes, 24 seconds Read

Często spotykamy się z zapytaniami, czy tapety ścienne można stosować na sufit. Taka opcja jest jak najbardziej dozwolona, niemniej nie stosuje się jej zbyt często. Na takie rozwiązanie decydują się zazwyczaj właściciele domów i mieszkań dążących do oryginalności i lubiący niekonwencjonalne rozwiązania w dziedzinie projektowania oraz dekoracji wnętrz. Wyłożenie sufitu fototapetą ścienną, przedstawiającą kosmos, planety oraz Mleczną Drogę, Mały Wóz lub Wielki Wóz z pewnością silnie działa na wyobraźnię i sprawia, że w takim miejscu czujemy się po prostu magicznie. Jak widać, można mieć nad sobą gwiazdy nawet w czasie bezgwiezdnej nocy na zewnątrz. Tapety stosowane na sufit mogą być świetną metodą na zabezpieczenie go przed kruszeniem tynku. Jeśli nie chcemy, aby na suficie widoczne były różne nieestetyczne rysy i pęknięcia – możemy zakamuflować wszystko właśnie za pomocą tapety. Kładzenie tapety na suficie wymaga ogromnej wprawy i dokładności, ponieważ jest to praca w warunkach nieco bardziej utrudnionych, niż dekorowanie ścian pionowych.

 

Tapety do pomalowania

Bardzo ciekawym rozwiązaniem technicznym oraz manualnym są tapety zachęcające nas wszystkich do własnej inwencji twórczej. Poleca się je zwłaszcza do pokoi dziecinnych, dla dzieci lubiących malowanie, rysowanie oraz wszelkiego rodzaju zajęcia z przyrządami plastycznymi. Takie tapety ścienne dostarczą naszym najmłodszym całego mnóstwa radości, ponieważ można na nich wyżywać do woli wszelkie talenty plastyczne. I to bez obaw, że mama nakrzyczy za pomalowane ściany. Warstwy posiadane przez tapety, które można malować są na tyle solidne i wytrzymałe, że za pomocą środków czyszczących każdy ślad plastyczny może zostać sprawnie, szybko i trwale usunięty. Po takich tapetach można malować klasycznymi farbami akwarelowymi, a także plakatówkami. Dziecko może wziąć do rąk pastele suche i olejne, a także różnorodne flamastry. Po zakończeniu zabawy i udokumentowaniu działań artystycznych dziecka można kompozycję na ścianie zmyć, pozwolić tapecie wyschnąć przez jeden dzień, po czym pomyśleć o kolejnych etapach zabawy.

Czy tapeta może sprawić, że pokój będzie się wydawał optycznie większy?

Oczywiście, że tak! Tapety ścienne mają właściwie za główne zadanie powiększyć nasze wnętrza w oczach, choć to tylko tricki. Po to właśnie do mniejszych przestrzeni poleca się wykorzystywanie tapet w różne motywy geometryczne ukazane w perspektywie, żeby mieć wrażenie iluzji optycznej. Najważniejsze jest to, by elementy graficzne, cokolwiek miałoby to być, były ukazane w perspektywie, z całą głębią i zachowaniem naturalnego skalowania. Wielobarwne tapety, które powiększą pokój mogą mieć formę między innymi:

– krajobrazową (np. perspektywa parku, szpaler drzew, krajobraz górski)

– geometryczną (np. kompozycje nawiązujące do sztuki op – artu, a także do kubizmu i dzieł abstrakcjonistów

– fotograficzną (np. fototapeta w postaci półki z przetworami, przeznaczona do kuchni lub tapeta z winami ustawionymi na regałach półek)

– futurystyczną (np. czarno – biały lub kolorowy tunel, zapadający się w głębię w punkcie centralnym kompozycji)

Na jakie tapety ścienne można się jeszcze zdecydować?

Gdy stwierdzimy, że nie interesuje nas tapeta optycznie powiększająca nasz pokój, ani tapeta, którą można malować, trzeba będzie rozejrzeć się jeszcze wśród innych propozycji. Najbardziej wybredną grupą konsumencką, jeśli chodzi o tapety ścienne, są nastolatki oraz osoby między 20. a 25. rokiem życia. Młodzi ludzie bacznie i szczegółowo zwracają uwagę na kolory oraz motywy graficzne na tapetach się znajdujące, nie są w stanie zadowolić się byle czym. Na szczęście, asortyment sklepów z tapetami jest na tyle rozbudowany, że w większości przypadków, po długich i żmudnych poszukiwaniach udaje się wreszcie znaleźć coś najbliższego swoim potrzebom oraz gustowi. Do młodzieży najszybciej trafiają tapety w motywy animowane, przedstawiające styl podobny do stylu graficznego obecnego w komiksach oraz grach komputerowych. Motywy kwiatów czy retro to już propozycje bardziej dla starszego pokolenia.

 

Porady dla początkujących w temacie tapetowania

Pierwsze podejście do tapetowania ściany jest zawsze prawdziwym wyzwaniem. To, na jaki rodzaj tapety od strony technicznej się zdecydujemy, będzie miało ogromne znaczenie dla jakości całego przedsięwzięcia. Poleca się stosować tapety ścienne o średniej grubości, nakładanie zbyt cienkiej tapety przy pierwszym podejściu do tej czynności może być dla nas prawdziwą męczarnią tym bardziej, jeśli dodatkowo dobierzemy jeszcze niewłaściwy klej. Jeśli nie czujemy się w temacie zbyt pewnie, zawsze lepiej będzie zapytać kogoś z rodziny, kto ma już większe doświadczenie przy pracach remontowych i wskaże nam nie tylko, jakie tapety najłatwiej nakłada się na ścianach, ale także jaki klej zastosować, by nie męczyć się później z wybrzuszeniami na ścianach i uciążliwymi pęcherzykami powietrza. Na pewno warto zwrócić także uwagę na to, że łatwiej tapetuje się pokoje w dwie osoby, aniżeli w pojedynkę. Prace idą sprawniej i w razie potrzeby można też asekurować siebie nawzajem.

 

Similar Posts