Co to jest ozonowanie

Co to jest ozonowanie

4 minutes, 18 seconds Read

Jeżeli chodzi o dezynfekcję, a w szczególności o dezynfekcję powierzchni lub pomieszczeń, to mamy bardzo dużo metod, za pomocą których możemy dezynfekcję wykonywać. Jedną z tych metod jest ozonowanie w Legionowie. Metoda ta swoją bardzo dużą popularność zdobyła stosunkowo niedawno, dlatego nie każdy może wiedzieć, na czym polega ozonowanie, jak ono działa i co jest potrzebne do tego, aby skutecznie ozonować.

Czym jest ozon?

Zanim omówimy sobie zasady ozonowania, musimy sobie powiedzieć, czym właściwie jest najważniejszy czynnik całego procesu, czyli substancja, za pomocą której dokonujemy dezynfekcji. Jak sama nazwa wskazuje, tą substancją jest ozon. Czym jest ozon? Ozon jest to alotropowa odmiana tlenu. Alotropowa oznacza, że chociaż pierwiastek składający się na daną substancji jest taki sam, to struktura materii, którą buduje, może być inna. Dla przykładu węgiel ma przynajmniej kilka odmian alotropowych. Jedną z odmian alotropowych węgla jest grafit, inną odmianą alotropowa węgla może być sadza, a jeszcze inną diament. Podobnie jest w przypadku tlenu. Najbardziej rozpowszechniona postać alotropowa tlenu, jest to cząsteczka dwuatomowa. Natomiast ozon jest cząsteczką trójatomową.

Ozon nie jest cząsteczką, która normalnie w środowisku człowieka występuje. Generalnie pewne jego niewielkie ilości w naszym środowisku mogą być obecne, ale raczej są to ilości niewiele wyższe od zera. Dużo ozonu znajduje się natomiast w wyższych partiach atmosfery. Wynika to z pewnego zjawiska, które nazywamy stanem równowagi. Stan równowagi nie może się ustalić w środowisku człowieka, ponieważ czynniki, które wymuszają powstawanie ozonu, praktycznie u nas nie występuje. Mówimy tutaj o promieniowaniu kosmicznym, które jest w stanie sprawić, że cząsteczki tlenu zaczynają nabierać dużej energii. Natomiast ozon ma tendencję do bycia cząsteczką dość mocno niestabilną. W wyższych warstwach atmosfery, procesy rozkładu oraz tworzenia się ozonu, mniej więcej się bilansują. Na naszych wysokościach dominują głównie procesy rozpadu dlatego, jeżeli nawet ozon się pojawi, to na bardzo krótki okres.

Właściwości ozonu

Ozon ma bardzo dużo właściwości. Chociażby możemy kojarzyć ozon z tak zwanej dziury ozonowej, chociaż w zasadzie dziurą ozonową nazywamy brak ozonu w pewnej warstwie atmosfery. Ozon jest w atmosferze niezwykle potrzebny. Ozon działa jako swego rodzaju naturalny filtr, ponieważ nie pozwala promieniowaniu ultrafioletowemu przedostać się przez warstwę ozonową, a przynajmniej sporej jego części. Ozon ma również inne właściwości, a do tych należy toksyczność dla organizmów żywych. W szczególności możemy tu zauważyć, że ozon jest nawet w małych dawkach. silnie toksyczny dla wirusów, grzybów i bakterii, czyli mikrobów, z którymi człowiek walczy od naprawdę długiego czasu, i które zawsze staramy się usuwać. Na pewno usuwamy je za pomocą ozonowania pomieszczeń bardzo często w szpitalach, ale coraz częściej zachodzi konieczność skutecznie dezynfekcji właściwie wszędzie. Oczywiście mówimy tutaj o takiej sytuacji, wymuszonej pandemią wirusa SARS-COV-2, chociaż nie jest wykluczone, że inne pandemie w przyszłości, będą również wymuszały na nas konieczność ozonowania domów i mieszkań. W wykorzystywaniu ozonu do ozonowania mieszkań w Białołęce oraz domów, zaraz sobie porozmawiamy.

W jaki sposób działa ozon?

Kiedy chcemy potraktować ozonowaniem mieszkania lub nasze domy, to tak naprawdę wszystko odbywa się w bardzo podobny sposób. Ozonator generuje ozon. Ozon jest rozprowadzany po całym pomieszczeniu i zabija wirusy oraz bakterie. Co tak naprawdę sprawia, że ozon jest w trakcie ozonowania tak zabójczy dla mikrobów? Musimy sobie uczciwie powiedzieć, że tlen jest nam niezbędny do życia. Tlen jednak w zbyt dużej ilości jest w stanie nam to życie skrócić czy wręcz mu zagrozić. Udowodniono naukowo, że gdyby na ziemi, zawartość tlenu w atmosferze była większa, najprawdopodobniej byśmy żyli krócej, ponieważ tlen przyspiesza procesy starzenia. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ tlen jest utleniaczem, natomiast ozon jest to coś w rodzaju jeszcze bardziej hardcorowej wersji tlenu. Jest to cząsteczka mało stabilna, która jeżeli tylko ma możliwość wejść w reakcję chemiczną, to niemal na 100% w nią wejdzie, a w szczególności dotyczy to substancji organicznych. To dlatego ozonowanie pomieszczeń w Warszawie Markach jest takie skuteczne, w walce z różnego rodzaju wirusami lub bakteriami. To dlatego ozonowane są urządzenia klimatyzacyjne. Ozon w trakcie ozonowania zabija niemal 99,9% wszystkich żyjących mikrobów w miejscu, w którym ozonujemy pomieszczenia.

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Mając na myśli to, że ozon jest to substancja biologicznie aktywna chemicznie i zabijająca organizmy biologiczne, musimy mieć na uwadze, że ozon w przypadku człowieka wymaga zdecydowanie większych dawek do zabicia człowieka. Może być dla nas szkodliwy. Dlatego ozonowanie trzeba przeprowadzać w odpowiedni sposób. Przede wszystkim muszą być zabezpieczone pomieszczenia, aby z tego pomieszczenia, nie zdarzały się duże wycieki ozonu, a osoby wykonujące ozonowanie powinny zabezpieczyć oczy oraz drogi oddechowe.

Similar Posts