Dlaczego warto wziąć udział w imprezie integracyjnej?

Dlaczego warto wziąć udział w imprezie integracyjnej?

4 minutes, 5 seconds Read

Dlaczego warto wziąć udział w imprezie integracyjnej? Impreza integracyjna jest najprostszym sposobem na lepsze poznanie się ze sobą wszystkich pracowników, jednak nie każdy podchodzi to tego z wielkim entuzjazmem. Choć spotkania integracyjne w większości przypadków kojarzą się z całonocnym imprezowaniem to nie zawsze tak jest. Obecnie pracodawcy dbają o to by ich pracownicy poznawali się w miłej i kulturalnej atmosferze. Dzisiaj opowiemy Ci o głównym celu imprez integracyjnych oraz ich zaletach i wadach – zapraszamy dalej!

Czym jest impreza integracyjna?

Jak sama nazwa wskazuje impreza integracyjna jest pewnego rodzaju spotkaniem bądź wyjazdem grupy osób, które podejmują pracę u jednego pracodawcy bądź pracują w jednym dziale dużego przedsiębiorstwa.

Czas trwania takiej imprezy ustalany jest odgórnie przez pracodawcę, za porozumieniem zatrudnionych przez niego pracowników. “Imprezą integracyjną” może być np. wspólne wyjście do klubu czy restauracji lub kilkudniowy wyjazd. Całe spotkanie może mieć charakter tematyczny lub dowolny, wszystko tak naprawdę zależy od pomysłowości zainteresowanych.

Jaki jest cel imprez integracyjnych?

Dlaczego warto wziąć udział w imprezie integracyjnej?
Dlaczego warto wziąć udział w imprezie integracyjnej?

Głównym celem i zamysłem dla jakiego powstały imprezy integracyjne jest polepszenie stosunków pomiędzy pracownikami. Praca w zespole pomiędzy, którego członkami panuje napięta atmosfera a relacje są niezbyt przyjazne, negatywnie oddziałuje na funkcjonowanie całej firmy. Nieefektywne wykonywanie obowiązków, ciągłe spory i niedomówienia skutkują zmniejszeniem uzyskiwanych zysków. Ostatnio przeprowadzone badania statystyczne tylko potwierdziły teorię, że firmy przynoszą największe zyski tylko wtedy, kiedy pomiędzy zatrudnionymi pracownikami panują dobre relacje, są oni zgrani i skorzy do wzajemnej pomocy.

Właśnie zatrudniłeś się w nowym miejscu i przełożony zaproponował Ci wzięcie udziału w imprezie integracyjnej ale ty nadal masz wątpliwości i zastanawiasz się czy warto? Jak najbardziej! To jeden z najlepszych sposobów na zapoznanie się z pozostałą kadrą pracowniczą. Na spotkaniu poznasz zarówno tych nowoprzyjętych do pracy jak i tych z kilkuletnim stażem. Wspólna zabawa i rozmowy z pewnością ułatwią Ci przystosowanie się do nowych warunków pracy oraz rozluźnią oficjalną atmosferę.

Kto zajmuje się organizacją imprez integracyjnych?

Organizacją spotkań integracyjnych zajmuje się zazwyczaj osoba do tego upoważniona przez właściciela przedsiębiorstwa. Z reguły jest to pracownik działu Public Relations (PR), który odpowiada za dobry wizerunek firmy. Jeżeli chodzi o mniejsze firmy, tym zadaniem zajmuje się sam pracodawca bądź pracownicy.

Niezależnie od tego na jakim stanowisku pracuje osoba zajmująca się organizowaniem imprezy integracyjnej może zaplanować ją samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Gdzie szukać takich firm? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z pomocy wyszukiwarki internetowej, obecnie na polskim rynku znajduje się wiele agencji eventowych oferujących usługę organizowania spotkań i wyjazdów integracyjnych. Koszt takiej usługi jest różny i uzależniony m.in. od rodzaju imprezy integracyjnej, czasu jej trwania, motywu przewodniego, ilości uczestników, atrakcji itp. Całkowite koszty imprezy integracyjnej ponoszą nie pracownicy a firma (pracodawca, przedsiębiorstwo).

Impreza integracyjna czy wyjazd integracyjny?

Co jest lepsze? Co opłaca się bardziej? Wszystko jest dla ludzi, to jaki charakter będzie miała impreza integracyjna w dużej mierze zależy od samych uczestników. Młodzi pracownicy chętnie decydują się na wieczór w modnym klubie lub kilku dniowy wyjazd w góry czy nad morze.

Osoby nieco dojrzalsze stawiają z kolei na dużo spokojniejsze spotkania i wyjazdy opierające się na wspólnym zwiedzaniu, spożywaniu posiłków i uczestniczeniu w rozrywkach takich jak: wyjście do kina, gra w kręgle lub bilard. Jednak w ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się “zaplanowane” imprezy integracyjne, czyli takie z ustalonym odgórnie motywem przewodnim. Organizacją tego typu zabaw zajmują się przede wszystkim agencje eventowe.

Pamiętaj, jeżeli nie masz ochoty na uczestniczenie w imprezie dla pracowników nikt nie może zmusić Cię do wzięcia w niej udziału. Uczestnictwo jest dobrowolne. Pomimo głównego celu imprez integracyjnych nie wszyscy chętnie podchodzą do tego pomysłu. Choć w większości opinie na temat tego typu integracji pracowników są pozytywne, pojawiają się także i te negatywne. Nieprofesjonalne i nie właściwe zaplanowanie imprezy integracyjnej przynosi więcej złego niż dobrego. Dotyczy to zwłaszcza imprez, na których obecna jest duża ilość alkoholu i innych używek. Wtedy zamiast rozluźnienia napiętej atmosfery dochodzi do licznych potyczek słownych i różnego rodzaju nieporozumień, w efekcie czego pracownicy po powrocie zamiast stać się zgranym zespołem, spoglądają na siebie wilkiem.

Imprezy integracyjne powinny odbywać się w przyjaznej i kulturalnej atmosferze, za wspólnym porozumieniem wszystkich biorących w niej udział uczestników.

Similar Posts