Srebrna biżuteria
Czyszczenie biżuterii

Jak czyścić srebrną biżuterię?

4 minutes, 33 seconds Read

Biżuteria srebrna stanowi wspaniałe uzupełnienie każdego stroju. Srebrne, wysadzane cyrkoniami kolczyki mogą rozświetlić twarz, klasyczny, krótki łańcuszek podkreślić długą szyją, a elegancka bransoletka zaakcentować prostą sukienkę. Dobrze mieć w kasetce kilka zestawów srebrnej biżuterii, które będą pasować do różnych okazji. Niestety, srebro jest jednym z materiałów, o który trzeba szczególnie dbać. Jeśli pierścionek czy kolczyki nie są regularnie noszone i czyszczone, mogą z czasem pokryć się ciemnym nalotem. Co zrobić, gdy srebrna biżuteria czernieje? Zamiast oddawać srebro do czyszczenia, warto nauczyć się, jak odpowiednio o nie zadbać samemu i jak usuwać nieestetyczny nalot. To wcale nie jest trudne. Co więcej, czyszczenie srebra nie wymaga specjalistycznych środków. Wystarczy kilka popularnych produktów, które można znaleźć w każdym domu.

Srebrna biżuteria – sklep internetowy https://www.bizuteriapiotrowski.pl to miejsce możemy zakupić specjalistyczne środki, ale warto wybrać sklep online do którego mamy zaufanie.

Srebrna biżuteria
Czyszczenie biżuterii

Jak powstaje osad na srebrnej biżuterii?

Na samym wstępie należy wyjaśnić, jak właściwie powstaje ciemny osad na srebrze. Jest to spowodowane przez dwutlenek siarki, który, wraz z innymi zanieczyszczeniami, znajduje się w powietrzu. Kontakt biżuterii z powietrzem powoduje utlenianie i osadzanie się nieestetycznego nalotu na jego powierzchni. Jeśli biżuteria srebrna jest często noszona, osad jest na bieżąco ścierany przez skórę. Jednak jeśli przez długi czas pierścionek czy kolczyki leżą w pudełku, warstwa się powiększa i niezbędne jest jej wyczyszczenie.

Gotowe preparaty do czyszczenia srebrnej biżuterii

W salonach jubilerskich lub sklepach z akcesoriami do tworzenia biżuterii można zakupić gotowe preparaty czyszczące. Są one jak najbardziej skuteczne, jednak nie zawsze są łatwo dostępne. Cena niektórych preparatów jest również dość wysoka, więc często lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie innych środków. Warto zaznaczyć, że gotowe preparaty do czyszczenia są skuteczne tylko w przypadku biżuterii bez dodatkowych elementów, typu cyrkonie czy bursztyny. Jeśli posiadamy biżuterię z ozdobami, musimy uważać na kamienie. Środki chemiczne mogą ją uszkodzić.

Jak czyścić biżuterię srebrną z kamieniami?

Najlepiej wykorzystać do tej czynności pastę do zębów. Pasta jest w pełni bezpieczna dla bursztynu czy cyrkonii. Zawarte w paście do zębów składniki bardzo dobrze czyszczą srebro z nalotu oraz nadają mu piękny połysk. Należy jednak pamiętać, aby wybrać pastę, która nie posiada żadnych drobinek, które mogłyby porysować powierzchnię biżuterii. Najlepiej wybrać najzwyklejszą pastę bez właściwości wybielających. Aby uzyskać najlepszy efekt, należy czyścić biżuterię szczoteczką do zębów. Drobne włosie nadaje się idealnie do czyszczenia różnych zagłębień. Warto tylko pamiętać o tym, aby włosie szczoteczki było miękkie. Jeśli będzie zbyt twarde, może porysować powierzchnię ozdoby. Jeśli zabrudzeń jest niewiele można, zamiast szczoteczki wykorzystać zwykłą, lekko chropowatą szmatkę.

Czyszczenie srebra sodą oczyszczoną

Poza pastą do zębów istnieje jeszcze jeden sposób, który sprawdza się bardzo dobrze, nawet w przypadku mocno zabrudzonej biżuterii. Biżuteria srebrna bardzo dobrze reaguje na sodę oczyszczoną. Czyszczenie srebra za jej pomocą jest szybkie i wygodne, a sam produkt jest szeroko dostępny i znajduje się praktycznie w każdym domu. Do czyszczenia potrzebna będzie, obok sody oczyszczonej, folia aluminiowa oraz szklana miska. Na dnie naczynia należy rozłożyć folię (błyszcząca strona powinna być umieszczona od zewnątrz miski). Gdy folia jest już na miejscu, należy wsypać jedną łyżkę sody oczyszczonej, włożyć biżuterię i zalać naczynie gorącą wodą. Na powierzchni wody powinna pojawić się piana. W zależności od stopnia zabrudzenia srebra, biżuterię należy trzymać w wodzie od kilku do kilkunastu minut. Gdy zauważymy, że osad zniknął, należy wyciągnąć biżuterię, opłukać i wytrzeć ją w miękką szmatkę. Po tym zabiegu biżuteria srebrna powinna wyglądać jak nowa i pięknie błyszczeć. Tego typu zabieg powinien być co jakiś czas powtarzany. Dzięki temu biżuteria będzie zawsze wyglądać pięknie. Warto również, co jakiś czas przetrzeć biżuterię specjalną szmatką do czyszczenia srebra (szmatki można zakupić w większości salonów jubilerskich).Warto zaznaczyć, że szmatki do czyszczenia srebra są jednorazowe. Nie można ich prać, ponieważ zamoczenie w wodzie sprawi, że stracą swoje właściwości czyszczące.

Co zrobić, gdy stara biżuteria srebrna jest całkowicie sczerniała?

W ekstremalnych przypadkach, gdy srebro jest stare i praktycznie nie widać śladów po jego wcześniejszej barwie i blasku, można nieco wzmocnić roztwór z sody oczyszczonej. Należy wtedy do miski, w której znajduje się już folia, soda oczyszczona i woda, dodać również sok z cytryny i zwykłe mydło (najlepiej bez olejków czy innych dodatków). Biżuteria zanurzona w roztworze powinna pozostać tam na około pół godziny. Po tym czasie należy ją wyjąć, opłukać i osuszyć. Jeśli efekt nie jest zadowalający, czynność należy powtarzać aż do skutku. Maksymalnie po trzech próbach biżuteria powinna wrócić do dawnego blasku.

 

Similar Posts