W profesjonalnym salonie kosmetycznym i podologicznym powinno znajdować się odpowiednie wyposażenie. Ważne, by było ono komfortowe dla obydwu stron – zarówno klienta, jak i osoby przeprowadzającej zabieg. Powinien umożliwiać wykonywanie czynności w wygodnej pozycji, bez narażania specjalisty na utratę zdrowia po wielu godzinach pracy. Jednocześnie pacjent powinien mieć wygodną pozę, gdyż niektóre zabiegi na stopach trwają dość długo. Zobaczmy zatem, jaki fotel kosmetyczny wybrać. Pod uwagę weźmiemy różnorodne kryteria.
Profil działalności
Pierwszym pytaniem, jakie należy sobie zadać, podczas wyboru fotela kosmetycznego https://kerpro.pl/narzedzia-do-pedicure.html, jest to, do przeprowadzania jakich zabiegów będzie on służył. Inny sprawdzi się przy wykonywaniu pedicure i zabiegów podologicznych, inny w zabiegach przeprowadzanych w obrębie twarzy. Zależy go zatem dopasować do profilu działalności gabinetu. Czy przyjmuje w nim wyłącznie podolog, czy również innego typu specjaliści. W ofercie niektórych producentów znajdują się uniwersalne fotele. Najlepiej jednak jest postawić na model, który jest dopasowany do konkretnej działalności.
Kolor fotela i materiał wykonania
Fotele zazwyczaj posiadają tapicerkę wykonaną ze skóry ekologicznej. Jest ona praktyczna, gdyż najłatwiej jest utrzymać ją w czystości. Również przy regularnym dezynfekowaniu, które jest niezbędne dla zachowania odpowiedniej higieny.
Kolejna rzecz to kwestia koloru. Są właściwie dwie opcje – albo powinien być neutralny, albo dopasowany kolorystycznie do wystroju wnętrza. Koszt specjalistycznego fotela kosmetycznego https://kerpro.pl/autoklawy-kosmetyczne-i-medyczne.html to wydatek rzędu nawet 15 tysięcy złotych. W związku z tym jest to zdecydowanie zakup na dłuższy czas. Należy zatem pamiętać, że jeżeli postawimy na wyrazistą barwę, w przyszłości może stać się to pewnym ograniczeniem, gdy przyjdzie nam ochota zmienić kolor aranżacji w salonie. Najbardziej uniwersalna jest oczywiście biel, szarość i czerń. Niektórzy producenci oferują fotele również w kolorze żółtym, czerwonym, niebieskim czy fioletowym. Sięgając po zieleń w jasnym, seledynowym odcieniu, trzeba się liczyć z tym, że będzie przywodzić na myśl gabinet lekarski. Nie zawsze jest to pożądane; zwłaszcza w gabinetach kosmetycznych, w których klient chciałby również zrelaksować się i odpocząć. „Szpitalne” odczucia nie są wtedy mile widziane.
Funkcjonalności fotela
Zastanawiając się, jaki fotel kosmetyczny https://kerpro.pl/baehr-frezarka-podologiczna-a1200.html wybrać, trzeba oczywiście zwrócić uwagę na jego funkcje. Najbardziej praktyczny będzie model sterowany elektronicznie. Odbywa się to za pomocą pilota lub pedała nożnego. Dla maksymalnej wygody zarówno osoby, która przeprowadza zabieg, jak i pacjenta regulowana powinna być wysokość siedziska, jego nachylenie oraz odchylenie oparcia. Praktyczne są również rozsuwane podnóżki.
Jakie elementy wpływają na komfort pacjenta? To przede wszystkim:
- zagłówek, dzięki czemu możliwy jest relaks,
- podłokietniki,
- regulowana wysokość siedziska, dzięki czemu łatwo siada się w fotelu.
Co z kolei sprawia, że praca podologa jest jeszcze bardziej wygodna? Specjaliści chwalą sobie:
- obracanie fotela o 360 stopni z możliwością blokady w każdym momencie,
- regulacja podnóżków, które nie tylko rozsuwają się na boki, ale też można je przedłużać oraz podnosić,
- sztuczna skóra tapicerki, którą łatwo jest utrzymać w czystości oraz zdezynfekować.
Na co zwrócić uwagę, wybierając fotel kosmetyczny?
Kiedy już wiadomo, jaki kolor fotela wybrać oraz jakie możliwości regulacji powinien on posiadać, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka aspektów. Mogą one nie być widoczne na pierwszy rzut oka, ale są nie mniej istotne niż regulacja wysokości czy rozsuwane podnóżki.
Nawet kupując fotel kosmetyczny przez internet, warto na żywo obejrzeć go w salonie. Skoro pacjent powinien czuć się w nim komfortowo, dlaczego by samodzielnie nie sprawdzić, czy siedzenie faktycznie jest wygodne? Jeżeli sami nie czujemy, że moglibyśmy spędzić w nim bez ruchu dłuższy czas, trudno oczekiwać tego od klienta.
Warto zwrócić także uwagę na dźwięk silnika. Czy nie jest za głośny? Czy jego praca nie jest nieprzyjemna dla ucha? Jeżeli tak będzie, wizyta nie będzie przebiegać bezstresowo, nie mówiąc o relaksie i dobrym samopoczuciu. Pracujący silnik nie powinien zagłuszać rozmowy czy grającej cicho muzyki.
Wygląd fotela kosmetycznego
To nie tylko materiał, z którego został wykonany oraz kolor tapicerki. Obecnie można postawić na tradycyjny fotel lub designerski model, który z powodzeniem mógłby konkurować wyglądem z meblami wybieranymi do domu. Oczywiście należy wtedy liczyć się w większym kosztem. W każdym wypadku design powinien jednak iść w parze z funkcjonalnością. Nawet najpiękniejszy fotel nie będzie odpowiedni, jeżeli nie spełni swoich kilku podstawowych funkcji.
Do salonu, który jest urządzony w przemyślany i konsekwentny sposób, warto wybrać fotel kosmetyczny, który również będzie utrzymany w podobnym stylu. Salony kosmetyczne często przyciągają swoich klientów na pierwszą wizytę oraz kolejne nie tylko jakością oferowanych usług, ale również wyglądem wnętrza, w którym po prostu przyjemnie się przebywa.
Jaki fotel kosmetyczny wybrać przy ograniczonych kosztach
Nie zawsze można pozwolić sobie na zakup fotela kosmetycznego z najwyższej półki. Często osoby, które dopiero zakładają własną działalność, muszą ograniczać koszty. W takiej sytuacji najlepiej postawić na fotel manualny. Do jego obsługi nie potrzeba żadnych umiejętności, jednak trzeba liczyć się z tym, że regulowanie oparcia oraz podnóżków odbywa się ręcznie. Modele tego typu zazwyczaj posiadają możliwość zdjęcia zagłówka oraz podłokietników. Ich główną wadą jest to, że nie daje się regulować ich wysokości. Bywa to problematyczne, gdyż nie wszyscy pacjenci z łatwością wejdą na siedzisko, które nie jest nisko opuszczone. Z drugiej strony, nie da się go podnieść na tyle wysoko, by niektóre z zabiegów przeprowadzanych na stopach wykonywać w komfortowej dla specjalisty pozycji.
Może pojawić się również wątpliwość w kwestii tego, czy warto inwestować w używany fotel kosmetyczny. Korzystanie ze sprzętu z drugiej ręki bywa sposobem na ograniczenie kosztów. W tym wypadku może być to jednak ryzykowne. Producenci zazwyczaj dają dwa lata gwarancji na fotele mechaniczne. Po upływie tego czasu trzeba na własną rękę przeprowadzać naprawy, co może wiązać się z nieoczekiwanymi, czasami wysokimi kosztami. Nie zawsze też mamy możliwość sprawdzenia, jak intensywnie fotel był używany i czy ewentualnie nie wystąpiły w nim wcześniej usterki. Jeżeli zatem pojawia się opcja kupienia fotela używanego, warto rozważyć ją jedynie wtedy, gdy źródło jest naprawdę zaufane.
Akcesoria i meble towarzyszące
Wygodny, funkcjonalny fotel to jeden z podstawowych sprzętów w gabinecie kosmetycznym i podologicznym. Nie można jednak zapominać o pozostałych elementach wyposażenia, bez których praca byłaby niemożliwa lub bardzo niekomfortowa.
Po pierwsze – siedzisko. Przed zakupem najlepiej jest przymierzyć się do różnych modeli sprawdzić, który jest najwygodniejszy. Podolog pracuje przez wiele godzin w pozycji, która może obciążać kręgosłup, dlatego bardzo ważny jest wygodny taboret kosmetyczny, określany często jak krzesełko robocze.
Po drugie – ochrona fotela. Nawet ten najdroższy i najpiękniejszy będzie się po prostu brudzić. Korzystając z pokrowców lub specjalnych prześcieradeł, podnosimy poziom higieny, ale zapewniamy też klientowi milsze odczucia. Sztuczna skóra jest często zimna i nieprzyjemna w dotyku. Siadanie na miękkim pokrowcu będzie dużo przyjemniejsze. W razie potrzeby można go sprawnie zdjąć i zamienić na czysty.
Po trzecie – przyborniki. Obok fotela powinna znajdować się niska szafka z szufladami i półkami, na której umieszczone są podstawowe narzędzia i preparaty, z których korzysta specjalista. Szafka podologiczna powinna mieć powierzchnię odporną na środki dezynfekujące. Praktyczne są też kółka umieszczone zamiast nóżek, które pozwalają na swobodne przesuwanie jej w obrębie gabinetu lub stanowiska pracy. Sprawdzają się również wbudowane uchwyty do lampy, z której korzysta się w trakcie wykonywania zabiegów.