Gdzie na jachty?

Gdzie na jachty?

4 minutes, 37 seconds Read

Żeglarstwo powoli staje się pasją coraz większej liczby ludzi z Polski. Choć samo w sobie często kojarzy się z ludźmi bardziej zamożnymi, dziś postrzegane to zmienia się. Każdy z nas jest w stanie żeglować – zwłaszcza że nie zawsze wiąże się to z koniecznością zakupu nowego jachtu. Można go przecież wynająć. Gdzie jednak wybrać się na jachty, by nie tylko czerpać z tego jak największą przyjemność, ale i uniknąć monotonii? Wbrew pozorom, opcji jest całe mnóstwo, a na tych najlepszych zamierzamy skupić się w dzisiejszym wpisie.

Od czego powinno zależeć to, gdzie wybierzemy się na jachty?

Zanim w ogóle zaczniemy zastanawiać się nad tym, gdzie na jachty, powinniśmy wiedzieć, co tak właściwie definiuje paletę możliwości, jaką będziemy tutaj posiadać. Miejsca, w które mogą i powinni udać się jedyni nie zawsze są dostępne i osiągalne dla innych. Od czego więc może zależeć nasz ostateczny wybór? Poniżej przedstawiamy kilka takich rzeczy.

  • Umiejętności żeglarskie – istnieją miejsca, które są przyjazne amatorom żeglarstwa. Mowa tutaj przede wszystkim o zamkniętych zbiornikach, które są nie tylko zadbane, ale też pozbawione zagrożeń, które ciężko byłoby przewidzieć. Istnieją także bardziej otwarte miejsca, które są mniej przewidywalne właśnie pod tym względem. Od naszego poziomu umiejętności zależy to, na które z tych miejsc będziemy sobie w stanie pozwolić. Oczywiście “oszukiwanie” nie ma tutaj żadnego sensu – na wodzie nie można bowiem czuć się niepewnie. Właśnie dlatego wiele osób najpierw wybiera się na tak zwane rejsy rozpoznawcze (prowadzone przez inne osoby), dopiero później decydując się na w pełni samodzielną wyprawę. Jeżeli chcemy samodzielnie kierować jachtem, praktycznie w każdym przypadku będziemy musieli mieć za sobą odpowiedni kurs.
  • Możliwości finansowe – oczywistym jest, że niektóre rejsy będą droższe od innych. Jeżeli na przykład zdecydujemy się na wybranie się w podróż po wodach w Polsce (na przykład nad jezioro czy większy zbiornik wodny) wydamy znacznie mniej niż decydując się na wycieczkę zagraniczną. Jeżeli więc mamy ograniczony budżet, może on nam uszczuplać wybór miejsca, w które będziemy mogli się wybrać. 
  • Załoga jachtu – jeżeli posiadamy doświadczoną załogę, będziemy mieli bardzo duży wybór miejsc, w które będziemy mogli się udać. Jeśli zaś nasza załoga jest niewielka i mało doświadczona, albo też planujemy samotną podróż, nasz wybór będzie nieco mniejszy.
  • Ilość wolnego czasu – rejsy bywają krótsze i dłuższe, a niektóre z miejsc wymagają od nas dużo czasu na to, by w pełni je zwiedzić. Jeżeli nie mamy go dużo, będziemy mogli postawić wyłącznie na zbiorniki niedużej wielkości.

Choć w weekendowe rejsy po okolicznym jeziorze można wypłynąć bez większego przygotowania, te większe wymagają sporo takowego. Najczęściej planuje się na na wiele miesięcy przed udaniem się w nie. Zwłaszcza jeśli planuje się wypożyczenie jachtu i chce się to zrobić w czasie aktualnie trwającego sezonu.

Najpopularniejsze miejsca do żeglowania

To, jakie miejsce do żeglowania ostatecznie wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji. Zdecydowana większość początkujących żeglarzy wybiera Mazury – zwłaszcza jeśli nie posiada doświadczenia w podróżowaniu po bardziej otwartych wodach. Mazurskie jeziora są świetne, bezpieczne, a jednocześnie bardzo atrakcyjne wizualnie. Właśnie dlatego najczęściej stają się celem ludzi podróżujących z całą rodziną. Niski poziom trudności tego typu rejsów sprzyja relaksowi na świeżym powietrzu.
Opcją dla żeglarzy są też polskie rzeki – te jednak są znacznie bardziej wymagające, a zarazem nieprzewidywalne. W ich przypadku trzeba stale zachowywać czujność i obserwować taflę wody – tak, aby uniknąć podwodnych niebezpieczeństw. Do najciekawszych szlaków rzecznych zaliczyć można Wielką Pętlę Wielkopolską, która przebiega aż przez trzy województwa.
Jeżeli chodzi o żeglarstwo, w grę zawsze wchodzi również możliwość wybrania się na szlaki morskie – ale tylko na określonych warunkach, dających jednak ogromną swobodę wyprawy. Rejsy morskie są często uważane za te najbardziej niebezpieczne, a przez to mało atrakcyjne. Tak naprawdę jednak takimi nie są i potrafią sprawić całe mnóstwo radości. Nie ma tutaj powodów do niepokoju – zwłaszcza jeśli na pokładzie jachtu posiada się odpowiednio doświadczoną załogę. Oczywiście do rejsu tego typu trzeba się bardzo przygotować – każdy żeglarz jednak dąży do tego, by w końcu zakosztować otwartych wód morskich. Może to się więc stać prawdziwą przygodą życia.

Podsumowanie

Współcześnie zdecydowanie więcej osób zastanawia się nad tym, gdzie na jachty, a nie nad tym, czy w ogóle się na nie wybierać. Na szczęście istnieje bardzo wiele miejsc w Polsce i na świecie, które można odwiedzić, a które gwarantują niesamowite przeżycia wizualne, a jednocześnie rzucają wyzwanie załodze kursującej jachtem. Jedno tutaj jest jasne i pewne – można w tym wszystkim pozwolić sobie na pewną dozę różnorodności. Zarówno pod względem odwiedzanych przez siebie miejsc, jak i innych aspektów ściśle związanych z żeglarstwem.

Similar Posts