Jak budowano drewniane domy

Jak budowano drewniane domy

Obecnie budowane domy drewniane mają zupełnie inny wygląd niż stawiane dawniej. Nowoczesne technologie umożliwiają zwiększenie objętości okien, sufity międzywarstwowe które wytrzymują kolosalne obciążenia, a materiały do izolacji wykluczają przeciągi w domu. Ale dawne tradycje pozostały w technologii budowlanej. Obecnie dużym powodzeniem cieszy się budowanie domów drewnianych w hbe system czyli klejenia warstwowego.

Jak stawiali domy nasi przodkowie?

Jak budowano drewniane domyW starożytności starano się budować domy z drewna, ponieważ wierzono, że jest to budynek najcieplejszy i najłatwiejszy w budowie. Początkowo budowano tymczasowe chaty, do połowy zatopione w ziemi. Domy były bardzo proste i składały się z dwóch części, sieni wejściowej i głównej izby. Konstrukcja budynków z drewna od zawsze była całkowicie nieszkodliwa dla środowiska i zdrowia ludzi. Drewniane kłody zaczęto wykorzystywać do budowy domów drewnianych znacznie wcześniej niż kamień. W dawnych czasach z drewna budowano prawie wszystko: płoty, dwory królewskie i twierdze. Chociaż budynki bardzo się zmieniły, pozostały praktyczne i funkcjonalne. Kiedyś chętnie stawiano drewniane budynki mieszkalne połączone z gospodarczymi w formie prostokąta. Najczęściej dachy kryte były słomianą strzechą lub wiórem osikowym. Wykorzystywano dwuspadowe konstrukcje krokwiowo-jętkowe, kryte także dranicami lub gontami. Głównym materiałem budowlanych było drewno pozyskiwane z sosny i świerka, natomiast kamienie polne służyły do budowania fundamentów. Część domów budowana była w technologii tak zwanej glinobitki. Ściany budowanych domów z drewna stawiano w konstrukcji wieńcowej z węgłami na tak zwany obłap lub rybi ogon. Budowano stodoły w konstrukcji szkieletowej szalowanej deskami. Do budowy wykorzystywane było drewno ścinane w okresie zimowym. Dlaczego? Zapewniało to ochronę przed szkodnikami bytującymi w drewnie, ponadto leżący śnieg ułatwiał przywożenie tego materiału. Jakich drzew nie używano do budowy? Drzew porażonych piorunem, zrośniętych, bartnych, bliźniaczych.

Co wniosła do budownictwa nowoczesność?

Wspomagane komputerowo pomysły na domy z drewna klejonego projektanci wprowadzają w ekologiczne konstrukcje które zapewniają komfort. Prace wykonywane są przez profesjonalistów z uwzględnieniem konstrukcji wsporczych. Programy pozwalają stworzyć projekt z uwzględnieniem wszystkich obliczeń.Takie połączenie zapewnia stuprocentowe bezpieczeństwo podczas eksploatacji budynku. Nowoczesne budynki z drewna w technologii hbe pozostawiły ze starych budynków jedynie przytulność i przyjemny zapach drewna, ale jednocześnie stały się bardziej niezawodne.

Zobacz również:

 

Zmiany budowlane

Drewniane domy zmieniły dziś swój wygląd, ale wszystko w nich pozostaje żywe, niezwykle praktyczne. Nowoczesne, zaskakująco piękne, niezawodne, funkcjonalne domy z drewna klejonego bsh trafiają w gusta ich właścicieli. Z drewnianych domów z minionej epoki jest być może niepowtarzalna atmosfera szczególnej harmonii drewnianego domu. W budownictwie mieszkaniowym szeroko stosowane są materiały budowlane z przetworzonego drewna hbe systemu, który działa już od 20 lat. Domy z drewna klejonego projekty obejmują zarówno tanie konstrukcje o mniejszej powierzchni i większe na prawdziwe rezydencje. W każdym przypadku tego typu domy pod względem estetycznym i użytkowym często przewyższają budynki betonowe. Domy drewniane wyglądają atrakcyjnie, dobrze zatrzymują ciepło i są zaprojektowane na długi okres eksploatacji. W dzisiejszych czasach szczególnie popularne w budownictwie są projekty domów w technologii hbe. Nic w tym dziwnego, bo są nowoczesne, estetyczne i trwałe. Wielu postrzega je, jako złoty środek pod względem ceny, piękna i długoletniego użytkowania.

Zalety niedrogich domów z tarcicy klejonej

Właściwa konstrukcja pozwala tanio i w krótkim czasie zbudować dom z drewna klejonego bsh, czyli klejonego warstwowo. Wybór tego materiału budowlanego to racjonalna decyzja: montaż jest wykonany z elementów o odpowiednim kształcie i zajmuje minimum czasu. Cechuje taki materiał budowlany: wysoka jakość obróbki powierzchni, niski skurcz (0,2–1%). Montaż okien, ościeżnic, okablowanie komunikacji wewnętrznej można wykonać natychmiast po zmontowaniu ścian. Niska przewodność cieplna budynków z drewna pozwala zaoszczędzić do 40% na ogrzewaniu w porównaniu do muru. Materiał można wykorzystać do budowy domów spełniających wszystkie współczesne standardy komfortu i bezpieczeństwa. Oczywiście to materiał decyduje o życiu domu, jego właściwościach technicznych, estetycznych i wytrzymałości. Budowa budynków drewnianych z tarcicy klejonej warstwowo zajmuje stosunkowo mało czasu: cały cykl budowy domu można ułożyć w 5-6 miesięcy. Specjalna technologia produkcji drewna klejonego polega na zastosowaniu związków ochronnych, które zabezpieczają gotowe drewno przed różnymi agresywnymi wpływami zewnętrznymi: ogniem, gniciem, penetracją owadów drążących drewno i rozwojem grzybów. To sprawia, że domy z drewna klejonego bsh są trwałe i wytrzymałe. Należy zwrócić uwagę na doskonałe właściwości termoizolacyjne drewna w technologii hbe.