Jak wybrać dobry wózek dla dziecka?
Jak wybrać dobry wózek dla dziecka?

Jak wybrać dobry wózek dla dziecka?

4 minutes, 50 seconds Read

Jak wybrać dobry wózek dla dziecka? Przede wszystkim pamiętaj, że nie musisz kupować najdroższego wózka dla dziecka. Niektóre drogie wózki spacerowe są nadal krytykowane pod kątem bezpieczeństwa. Dlatego musimy dwa razy się zastanowić, zanim kupimy wózek.

Ważna jakość

Pamiętajmy, że nasze dziecko będzie często korzystało z wózka. Dlatego zwróćmy uwagę na tkaninę, hamulce i mechanizm składania. Jeśli mamy ograniczony budżet, wybierzmy dobry używany wózek. Możemy też kupić nowy wózek. Bądźmy jednak bardzo ostrożni.

Różne rodzaje wózków

Warto wybrać typ, który będzie odpowiadał potrzebom Twoim i dziecka.

Standardowe wózki dziecięce

Jak wybrać dobry wózek dla dziecka?
Jak wybrać dobry wózek dla dziecka?

Są to staroświeckie i ciężkie wózki. Wyposażone są we wszystkie potrzebne funkcje. Najlepiej wybrać taki wózek, który będzie spełniał wymagania zarówno niemowlaka, jak i starszego dziecka. Jeśli wybierzemy taki wózek, zawsze będziemy dokładnie widzieć malucha.

Niestety taki wózek jest ciężki i duży. Dlatego, jeśli planujemy go często brać do samochodu albo mamy kłopoty z kręgosłupem, powinniśmy wybrać lekki wózek dziecięcy.

Lekkie wózki dziecięce

Są idealne w podróży lub na krótki spacer do centrum handlowego. Zwykle Twoje dziecko nie będzie się czuło w nim wygodnie. Niektóre wózki nie nadają się też dla noworodków, ponieważ nie mają odpowiedniego oparcia pleców. Jednak sprawdzą się idealnie jako uzupełnienie tradycyjnego wózka.

W sklepach możemy czasem znaleźć droższe, lekkie wózki. Mogą być używane przez małe dzieci, które jeszcze nie mogą usiąść.

Podwójny wózek

Jeśli spodziewamy się bliźniaków lub mamy dwoje małych dzieci, będzie to idealny wybór. Jest bardzo praktyczny, a czasami niezbędny. Obojętnie na jaką markę się zdecydujemy, wózek musi mieć koniecznie koła obrotowe. Wtedy będzie bardziej poręczny.

Bezpieczny wózek

Bezpieczeństwo jest pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę. Musimy sprawdzić, czy wózek jest wytrzymały. Czy pozostaje stabilny, nawet jeśli włożymy do niego dodatkowe akcesoria lub pieluchy?

Sprawdźmy też układ szelek. Czy jest pięcio-, czy trzypunktowy? Jeżeli dziecko jest aktywne i lubi się pochylać, aby coś zobaczyć, koniecznie pięciopunktowy układ. Taki układ sprawdzi się również doskonale dla niemowlaka. Jeżeli mamy spokojne dziecko, wystarczy trzypunktowy układ.

Sprawdźmy również, jak działają hamulce i czy łatwo się ich używa?

Następnie odróbmy zadanie domowe, wyszukując opinie w Internecie lub czasopismach dla rodziców. Jest tak wiele dostępnych wózków, że nie musimy kupować takiego, który nie dba o bezpieczeństwo i wygodę.

Koła i uchwyty

Następnie musimy wziąć pod uwagę uchwyty i koła.

Wybierzmy wózki z regulowanym uchwytem. Wtedy sprawdzą się świetnie zarówno dla wysokich, jak i niskich osób. Jeśli rodzice są wysoce, a opiekunka jest niska, może być to niezwykle przydatna funkcja.

Zanim zdecydujemy się ostatecznie na jakiś wózek, koniecznie go przetestujmy. Spróbujmy pochodzić z nim w tłumie, aby sprawdzić, czy jego obsługa jest bezproblemowa. Chodźmy szybko i wolno, aby sprawdzić, czy nasze stopy nie zawadzają o tylne koła wózka.

Możemy też wybrać wózek z kołami obrotowymi. Jest bardzo wygodny, wtedy nie musimy go podnosić za każdym razem, gdy chcemy wykonać najmniejszy ruch. Przespacerujmy się trochę z wózkiem, aby sprawdzić, czy nie denerwują nas jego koła. Niektóre wózki mają koła, które w razie potrzeby można śmiało zablokować. Takie rozwiązanie świetnie się sprawdzi, gdy chodzimy po śniegu. Jeżeli potrzebny jest nam podwójny wózek, koniecznie wybierzmy taki z obrotowymi kołami.

Rozmiar kół jest bardzo ważny. Musimy go wziąć pod uwagę. Większe koła przydadzą się w trudniejszym terenie i śniegu. Jeśli więc nie planujemy chodzić z wózkiem tylko do galerii handlowej i po utwardzonych drogach, kupmy wózek z co najmniej średnimi kołami.

Przydatne akcesoria

Warto też zwrócić uwagę na udogodnienia. Często wybierany jest baldachim, osłona przeciwdeszczowa, zawieszenie na paskach, uchwyty na napoje i torby na pieluchy. Jednak nie odrzucajmy wózka, tylko dlatego, że nie ma jakichś udogodnień. Przecież są one tylko dodatkowymi funkcjami.

Jak kupować używany wózek?

Wózek spacerowy, w przeciwieństwie do fotelika samochodowego, można kupić z drugiej ręki. Może nie będzie wymyślny tak jak nowy model, ale też może być funkcjonalny. Musimy jednak zapytać o hamulce, mechanizm składania i ogólny stan wózka. Upewnijmy się, że spełnia standardy bezpieczeństwa. Jeśli mamy ograniczony budżet, możemy się zdecydować na używany wózek.

Zakupy przez Internet

Wózek dziecięcy możemy kupić w Internecie. W ten sposób możemy zaoszczędzić sporo pieniędzy. Śmiało odwiedźmy stacjonarny sklep z akcesoriami dla dzieci, aby wypróbować wózki różnych marek. Nie kupujmy jednak niczego, dopóki nie porównamy cen w Internecie. Często możemy liczyć na duże promocje.

Wózek ma być przede wszystkim funkcjonalny i wygodny. Jeżeli nie ma jakichś gadżetów, nie skreślajmy go od razu. Są to tylko dodatkowe udogodnienia. Jeżeli mamy ograniczony budżet, spróbujmy kupić używany wózek lub przez Internet. Zwróćmy uwagę na potrzeby swoje i dziecka. Będziemy w końcu często używać wózka.

Similar Posts