Plakaty na ścianę

Plakaty na ścianę

4 minutes, 45 seconds Read

Plakaty na ścianę do wnętrz jako element wystroju są obecnie coraz bardziej poszukiwane. Tłumaczy się to przede wszystkim podwyższoną jakością, przynajmniej dla profesjonalnych producentów oraz dużą liczbą oferowanych fasonów i fabuł. Na początek warto zdefiniować czym jest plakat we współczesnym znaczeniu. Faktem jest, że istnieje przestarzały pomysł, że plakat to po prostu obraz na papierze z wizerunkiem znanych aktorów lub muzyków i tyle. Dziś plakaty do wnętrz mają zupełnie inne walory estetyczne i konsumenckie.

Jaka jest zasadnicza różnica między nowoczesnymi plakatami?

  • Po pierwsze, wykonywane są zazwyczaj na wysokiej jakości papierze fotograficznym, często z imitacją płótna lub na płótnie naturalnym, co zbliża je do prawdziwych obrazów, ale ich koszt jest dość przystępny.
  • Po drugie, kopie mogą być ekskluzywne, a nie drukowane w tysiącach sztuk.
  • Po trzecie, nowoczesne plakaty wykonane są w różnych stylach, co ułatwia dopasowanie ich do wnętrza każdego pomieszczenia.

I wreszcie, takie plakaty na ścianę można umieścić w ramie z naturalnego drewna i będą bardzo dobrze prezentować się w każdym wnętrzu. Dotyczy to oczywiście przede wszystkim profesjonalnych warsztatów o dobrej reputacji i doświadczeniu, które produkują wysokiej jakości produkty zgodnie z życzeniami klienta zarówno pod względem doboru materiałów, jak i wyglądu zewnętrznego. Jak już wspomniano, plakaty do wnętrz mogą być wykonane w bardzo szerokiej gamie tematów i stylów, w tym nie tylko tradycyjnych portretów, ale także pejzaży miejskich, przyrody, martwej natury, młodzieżowych trendów auto-moto, scen erotycznych i wielu innych.

 

Polecamy plakaty :

 

Teraz kilka słów o przeznaczeniu plakatów na ścianę

Główną funkcją plakatów na ścianę jest oczywiście dekoracja wnętrz. Naprawdę pomagają ożywić pomieszczenie, nadać mu wygląd zgodny z Twoim gustem, a efekt końcowy będzie w dużej mierze zależał od tego, jak prawidłowo dobierzesz plakat do swojego wnętrza i umieścisz go na ścianie. Albo będzie to stylowa, nowoczesna, a przy tym niezbyt droga dekoracja Twojego domu, albo pieniądze wyrzucone w błoto i demonstracja braku własnego gustu i stylu.

Plakaty na ścianę
Plakaty na ścianę

Jak więc wybrać plakat na ścianę i wkomponować go we wnętrze swojego mieszkania? Pod tym względem istnieją pewne zasady. Zacznijmy od wybrania obrazu na plakat. Nie chodzi tylko o kolorystykę, ale treść obrazu lub jego znaczenie semantyczne. Nie każdy obraz będzie pasował do każdego pomieszczenia, czy to salonu, czy sypialni. Musisz spróbować wziąć pod uwagę atmosferę pokoju.

Jeśli na przykład sztuka abstrakcyjna jest całkiem odpowiednia w salonie, a w pokoju młodego mężczyzny znajduje się zdjęcie fajnego samochodu lub motocykla, to w sypialni odpowiednie będą spokojne działki z kwiatami, pejzażami, martwą naturą. Preferowane będą japońskie motywy lub lekkie nuty erotyczne. I oczywiście sceny batalistyczne i agresywne wątki, które wywołują stan niepokoju i napięcia, nie nadają się do sypialni i pokoju dziecięcego.

Warto również wspomnieć o kolorystyce. Bardzo pożądane jest, aby plakaty na ścianę łączyły się nie tylko ze stylem wystroju danego pomieszczenia, ale miały też wspólne, ujednolicające z nim kolory. Na przykład ze ścianami, meblami lub podłogami. Wtedy wszystko będzie wyglądało elegancko i harmonijnie. To stwierdzenie jest również prawdziwe, jeśli udekorujesz wnętrze tak zwanymi obrazami modułowymi. Kompozycja dwóch różnych, ale tego samego rodzaju plakatów też ma prawo istnieć. To prawda, że w tym przypadku wyglądają na nieco większe niż powinny.

Ale można zauważyć dobrą kombinację ciepłych, spokojnych tonów w pomieszczeniu, w którym można się zrelaksować i odprężyć. Generalnie obowiązuje tak zwana zasada trzech kolorów. Jego istota polega na tym, że we wnętrzu pokoju nie jest pożądane stosowanie więcej niż trzech podstawowych kolorów. W przeciwnym razie takie wnętrze będzie wyglądało zbyt kolorowo i bez smaku. O ile oczywiście nie jesteś zwolennikiem jasnego eklektyzmu, który polega na zastosowaniu wielu jasnych kolorów, które tworzą ekstrawaganckie wnętrze, a nawet trochę chaosu.

Łączenie plakatów na ścianie

Jeśli masz kilka małych plakatów, warto połączyć je w kompozycję. Nie ma znaczenia, czy są wykonane w innym stylu i kolorze. W takim przypadku możesz umieścić je w ramkach, ale zawsze tak samo. Wtedy kompozycja będzie wyglądać na całość. W centrum powinny znajdować się te plakaty, na których chciałbyś się skupić.

Osobno powinniśmy porozmawiać o metodach komponowania kompozycji. Plakaty na ścianę do wnętrz można umieszczać symetrycznie poziomo w jednej linii, mogą mieć kształt prostokąta z dominującą szerokością lub wysokością, a także układać po przekątnej. Dzięki asymetrycznemu rozmieszczeniu plakatów projekt jest bardziej nowoczesny i dynamiczny.

Wybór sposobu umieszczenia powinien zależeć od Twoich intencji, ponieważ kształt kompozycji lub indywidualnego plakatu wpływa na wizualną percepcję pomieszczenia. Układ poziomy optycznie zwiększa długość ściany, a układ pionowy wysokość sufitu. Dlatego w każdym indywidualnym przypadku musisz zdecydować, co jest dla Ciebie ważniejsze. Jeśli potrzebujesz wyposażyć mały obszar, powiedzmy w pobliżu stołu kuchennego lub krzesła w stolik kawowy, w tym przypadku najlepszą opcją będzie kompozycja o kształcie kwadratu lub prostokąta.

Similar Posts