Drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe

4 minutes, 44 seconds Read

Zarówno drzwi wejściowe jak i te wewnątrz domu są ważnym aspektem. Jednak aby w ogóle mówić o szukaniu drzwi wewnątrz domu trzeba najpierw pomyśleć o tych zewnętrznych, dzięki których w ogóle możemy się do niego dostać. Jest sporo warunków jakie powinny spełniać, ale najważniejszym jest cena. Ceny drzwi zewnętrznych kreują się od kilkuset zł do nawet kliku tysięcy złoty, jest to spora rozpiętość, ale wszystko zależy od producenta jakiego wybierzemy, wiadomo, że im bardziej znany producent i marka tym cena idzie w górę.

Kolejnym aspektem jest ich wytrzymałość i materiał .Im bardziej trwały tym droższy ,ale i bardziej wytrzymały. Na rynku są drzwi z różnego rodzaju materiałów zaczynając od stali kończąc na aluminium. Jednak bezkonkurencyjne na rynku są te ze stali ze względu na swoją wytrzymałość i dobrą cenę. Ich rama zazwyczaj jest z drewna lub blachy. Mogą być wykończone okleinami lub farbami. Drzwi wyjściowych ze stali zazwyczaj nie da się ocieplić ze względu na wysoki współczynnik przenikania ciepła. Drzwi plastikowe są podobne do drzwi ze stali jednak różnią się tym, że mają ościeżnicę z PCW. Kolejne są to drzwi wejściowe PCW są one wytrzymałe i mają dobre parametry. Są one bardzo tanie, ale też wytrzymałe jest to dowód na to, że tanie nie oznacza nie porządne. Można dopasować je do okien czy rolet. Następnym przykładem są drzwi drewniane, decydując się na takie rozwiązanie musimy liczyć się z kosztami jakie poniesiemy, ponieważ drewno jest drogie. Również jak poprzednie ma dobre parametry cieplne. Kolejne to te aluminiowe są one jeszcze droższe od drzwi drewnianych. Ich rama i ościeżnica jest pokryta aluminium. Są one dość zimne i mają niskie parametry. Natomiast mogą mieć bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej. Są one dość obszerne. Warto zastanowić się też nad kształtem drzwi czy chcemy prostokątne czy też innego kształtu.

Drzwi wejściowe
Drzwi wejściowe

Warto również znać budowę drzwi to znacznie ułatwi nam ich wybór i zakup. Drzwi składają się z ościeżnicy, skrzydła i progu. Skrzydło drzwi może mieć różną budowę: płytkową lub płycinową. Jak sama nazwa wskazuje na budowę płytkową składają się płytki, istotne jest to, że są one grube i dzięki temu zatrzymują ciepło. Skrzydło płycinowe różni się tym, że ma również ramę, ale podzieloną na mniejsze części, które wypełnione są płycinami. Te drzwi będą się ładnie prezentowały, ale nie będą funkcjonalne i praktyczne. Próg jest zazwyczaj zbudowany z aluminium lub stali. Próg z litego drewna stosuje się w klasycznych rozwiązaniach. Na obwodzie skrzydła powinny znajdować się uszczelki. Uszczelki wykonane są ze spienionej gumy. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są uszczelki opadające, które w chwili zamykania drzwi wypełniają szczelinę pod skrzydłem. Drzwi zewnętrzne powinny cechować się: ciepłotą, trwałością i szczelnością. Drzwi, które są aktualnie modne mają budowę wielowarstwową. Dlatego dobre są drzwi  wejściowe, które są grube i mocne. W kolejnych latach wymagania co do izolacji będą coraz bardziej wymagające. Klasa wodoszczelności drzwi wynosi między 3 a 4. Powinny mieć co najmniej 2 uszczelki. Grube drzwi, które są wypełnione materiałem termoizolacyjnym będą ciche i wyciszą wszelkie hałasy dobiegające z zewnątrz. Dobrej jakości drzwi powinny mieć co najmniej 5 klasę trwałości mechanicznej.

Przy wyborze drzwi trzeba wziąć pod uwagę jaki chcemy aby miały rozmiar, na rynku występuje wiele różnych rodzajów, wszystko zależy od tego jakiego rozmiaru mamy futryny i jakiej wielkości jest dom. Zapewne nie mogą być małe gdyż wnosimy przez nie meble i inne artykuły. Dlatego przyjęło się, że drzwi wejściowe powinny mieć najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Konieczne jest również to, aby w murze miał 10 cm zapasu w obie strony czyli szerokość co najmniej 100 cm a wysokość 210 cm. Najbardziej funkcjonalne są drzwi dwuskrzydłowe. Zazwyczaj ich wymiar wynosi 90×40. Bardzo korzystne jest to, że jedno skrzydło drzwi się otwiera dzięki czemu można je otworzyć i wnosić duże gabarytowo przedmioty. Modne są teraz drzwi z przeszklonym elementem, warto jednak mieć na uwadze, że dobre funkcjonowanie powinno być ponad wszystko, moda i obecne trendy na drugim miejscu.

Zobacz bramy garażowe:

Warto zastanowić się nad drzwiami antywłamaniowymi czy będzie to dla nas dobre rozwiązanie a przede wszystkim bezpieczne. Najlepiej sprawdzają się drzwi antywłamaniowe o 3 lub 4 klasie antywłamaniowości. Bardzo oryginalne w tym rozwiązaniu jest to, że przez pierwsze 20 minut gdy włamywacz próbuje kombinować coś przy drzwiach, one stawiają opór. Takie drzwi zaleca się, aby miały certyfikat instytutu mechaniki. Drzwi przeciwwłamaniowe są wykonane ze stali i są dodatkowo wzmacniane. Skrzydło drzwi powinno być podwójnie pokryte dwoma arkuszami blachy, co uniemożliwia wycięcie otworu. Drzwi przeciwwłamaniowych nie można wyważyć, dzięki ich mocnej wytrzymałości. Warto wyposażyć również drzwi w podwójny zamek, w celu jeszcze większego zabezpieczenia. Pierwszy zamek montuje się w trzech punktach po obwodzie w odpowiedniej odległości, jest niewidoczny gołym okiem a drugi montuje się po stronie pomieszczenia.

Similar Posts