Windykacja
Proces windykacji

Proces windykacyjny – jak długo trwa i na czym polega

4 minutes, 28 seconds Read

Nie spłacił pożyczki w terminie? To dość częste zjawisko i o ile kilkudniowe spóźnienie nie niesie za sobą poważnych konsekwencji, to dłuższa zwłoka oraz ignorowanie prób kontaktu firmy, z którą zawarliśmy umowę, może nieść za sobą poważne skutki. Jednym z częściej wyszukiwanych haseł w wyszukiwarkę internetową jest “windykacja jak długo trwa”, dlatego dzisiaj przychodzimy z odpowiedzią na to pytanie. Sprawdź, ile czasu minie nim sprawa trafi do firmy windykacyjnej lub sądu.

Co to windykacja należności ?

Windykacja
Proces windykacji

Windykacja (pochodzi od łacińskiego słowa “vindicatio”) była stosowana już w Starożytności. Natomiast zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego słowo windykacja oznacza: “dochodzenie w sposób określony w przepisach swoich praw do rzeczy lub zapłaty”. To wyjaśnienie oddaje w pełni:

  •     cel windykacji – odzyskanie należnych pieniędzy/rzeczy,
  •     charakter windykacji – działanie zgodne z obowiązującym prawem.

Prowadzeniem procesu windykacji możemy zajmować się samodzielnie lub zlecić ich prowadzenie wyspecjalizowanym podmiotom. Szczegółowe zapisy kodeksu cywilnego pozwalają również na sprzedaż swojego długu na specjalnych giełdach.

Jak długo trwa windykacja?

Pierwszy etap polega na polubownym załatwieniu sprawy. Polega na przypominaniu dłużnikowi o konieczności spłaty zadłużenia. Kontakt odbywa się na kilka sposobów, najczęściej zaczyna się od wysłania SMS-a z informacją przypominającą, a kończy na wizycie w miejscu zamieszkania dłużnika. Na tym etapie może również wysyłać dłużnikowi wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem o zamiarze wpisu do BIG oraz przedsądowe wezwania do zapłaty.

Czynności windykacyjne są podejmowane w następujący sposób:

  •     monit wysłany drogą elektroniczną w formie SMS,
  •     monit wysłany drogą elektroniczną w formie e-mail,
  •     automatyczna wiadomość głosowa,
  •     kontakt telefoniczny,
  •     monit listowny,
  •     wizyta w miejscu zamieszkania Pożyczkobiorcy.

Procedura windykacyjna

Często bywa tak, że działania ze strony pożyczkodawcy, które mają na celu polubowne rozwiązanie i odzyskanie pieniędzy jest bezskuteczne. W takiej sytuacji sprawa zostaje przekazana do firmy, która specjalizuje się w egzekwowaniu należności. W zależności od sprawy, a także samego dłużnika, etap polubowny trwa zazwyczaj około dwóch miesięcy. Jeśli dłużnik zdecyduje się na polubowne rozwiązanie problemu zadłużenia, w porozumieniu z windykatorem ustalić rozsądny i realistyczny plan spłaty długu (oraz będzie go przestrzegał) – koszty windykacji długu się skończą na odsetkach. Jeśli jednak będzie unikał kontaktu z doradcami firmy windykacyjnej lub agencji detektywistycznej, mogą pojawić się dodatkowe koszty. Jeśli w tym okresie nic się nie zmieni, dłużnik nadal nie będzie skłonny do współpracy, wtedy sprawa trafia do windykacji sądowej.

Windykacja sądowa

Jeśli chodzi o windykację sądową , sytuacja wygląda dużo gorzej niż w przypadku windykacji polubownej, ponieważ grożą nam wysokie odsetki, koszty sądowe oraz koszty egzekucji komorniczej. Na tym etapie zaczyna działać komornik, które w przeciwieństwie do windykatora, może zająć nasze nieruchomości czy pieniądze na koncie bankowych, a dodatkowo możemy zostać wpisani do KRD, co skutkuje tym, że w sytuacji, kiedy będziemy potrzebować pieniędzy, czy kupić coś na raty – nie uzyskamy, ani pieniędzy, ani żadnych przedmiotów na raty. Czas trwania etapu sądowo-egzekucyjnego uzależniony jest od czasu rozpatrywania sprawy przez sąd oraz przebiegu czynności komorniczych.

Windykacja to proces, który może być skomplikowany i długi, ale może także przebiegać szybko i nieuciążliwie dla dłużnika. W Internecie można znaleźć dużą ilość porad od Internautów, którzy polecają ignorować próby kontakty z firmą windykacyjną, nie tędy droga. Może to jedynie pogorszyć naszą sytuacją, ponieważ z pewnością jej nie polepszy. Koniec końców, najlepiej zawrzeć porozumienie z firmą windykacyjną bowiem chroni nas to nie tylko przed wzrostem kosztów związanych z postępowaniem sądowym i egzekucją, ale również unikniemy działań komornika.

Rozstrzygnięcie w sądzie

Odzyskiwanie pieniędzy nie jest rzeczą prostą, ani szybką. Wszystko zależy od dobrej woli obu stron. Oczywiście, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest odzyskanie pieniędzy na etapie polubownego załatwienia sprawy. Ten etap nie generuje dodatkowych kosztów, dla obu stron. Jeśli nie uda się tego załatwić na tym etapie, należy zastosować poważniejsze działania, które niestety wiążą się z dodatkowym czasem oczekiwania na odzyskanie swoich pieniędzy.

Wiele spraw prowadzonych przed sądem ciągnie się latami, mimo że na pierwszy rzut oka wydają się one bardzo proste. Dłużnik nie spłacił pożyczki, nie opłacił faktury, czy też zalega z płatnościami za wykonane usługi. Opieszałość sądów w tego typu sprawach jest zatrważająca, co odstrasza wielu wierzycieli przed wchodzeniem na tą ścieżkę windykacyjną.  Nawet jeśli już udało się uzyskać wyrok sądu nakazujący działania komornicze, to jeszcze nie należy otwierać szampana. Również takie działania mogą trwać kilka, a czasami nawet kilkanaście długich miesięcy.

 

Podobne posty