Fizjoterapia NFZ
Fizjoterapeuta podczas zabiegu

Boli? Idź do fizjoterapeuty

4 minutes, 41 seconds Read

Nie jest tajemnicą, że każdego czasem coś boli. Może to być przelotny ból głowy, albo ból spowodowany uderzeniem się o szafkę. Jednym z gorszych na świecie jest ten po stanięciu gołą stopą na porzucony w ciemności klocek lego. Jednak to wszystko to dolegliwości przemijające. Przykre, uciążliwe i nikomu byśmy ich nie życzyli, ale jednak mijają. Niestety nie tylko takie nam się przytrafiają. Czasem urazy i choroby sprawiają tyle bólu, że trzeba szukać pomocy u specjalistów. Dla wielu osób ratunkiem jest fizjoterapia. W ortopedii to jeden z najważniejszych rodzajów przywracania sprawności i łagodzenia bólu po różnych operacjach. Jednak może ona także być środkiem chroniącym pacjenta właśnie przed ingerencją chirurgiczną. Może efekty wizyt u fizjoterapeuty widać nie od razu, ale na pewno są, a czasem wręcz są rewelacyjne.

rehabilitacja w Szczecinie
rehabilitacja w Szczecinie

Zapomnij o bólu

Co może dać nam sesja zabiegów u specjalisty? Sportowcy mogą pozbyć się kontuzji i znów iść walczyć o zwycięstwo w różnych dyscyplinach. Kajakarze często mają urazy rąk od machania wiosłami. Z tego samego powodu, choć sporadycznie, zdarzają im się urazy głowy, a jeśli mają szczęście i zrobią unik, to mogą sobie z kolei nadwyrężyć mięśnie karku. Kajak to ograniczona przestrzeń i wiele dziwnych rzeczy może się na niej wydarzyć. Taki kontuzjowany kajakarz udaje się do fizjoterapeuty i już wie, że nie zostanie bez pomocy. Ból może być bardzo duży i nie dawać spokoju, ale dzięki systematycznym ćwiczeniom i zabiegom daje się go pozbyć, czasem na zawsze. Dlatego takie to ważne, aby nie marnować czasu na szamanów i znachorów i iść szybko do specjalisty.

Fizjoterapia po porodzie

Jeśli już mowa o szamanach i znachorach, trzeba zapoznać się z zagadnieniem fizjoterapii w pediatrii. Współczesna medycyna i nauka oferują wiele możliwości i wspaniałych rozwiązań, a mimo to niektóre matki i ojcowie posyłają swe dzieci w niepewne ręce osób zupełnie niekompetentnych, żerujących na ich naiwności. Kiedy dziecko ma krzywe nogi, niektórzy rodzice nie chcą zabrać go do ortopedy, tylko za radą znachora robią biednemu potomkowi okłady z liści kapusty i lewatywę. To nie może się skończyć dobrze i oczywiście prędzej czy później skruszeni rodzice wracają na stronę rozumu, ale o ile wcześniej nie zrobią swojemu dziecku krzywdy, wszystko może się skończyć dobrze. Warto trzymać kciuki, żeby jak najmniej najmłodszych, bezbronnych pacjentów doświadczało takich katuszy i jak najszybciej znalazło profesjonalną pomoc. Jednak pomoc małym ludziom to nie jedyna dziedzina, w jakiej może się przydać fizjoterapia . Po porodzie mogą z niej korzystać matki, które pragną odzyskać dawny urok i

powab kobiecy lub uległy jakiemuś wypadkowi podczas rodzenia dziecka. Rodzenie to ryzykowne wydarzenie nawet w obecnych czasach, mimo zespołu lekarzy i pielęgniarek dookoła, różnych środków ratunkowych i pomagających. W takim dramatycznym momencie wszystko może się zdarzyć i wywrzeć negatywny wpływ i na dziecko, i na matkę. Pomijając psychiczne straty, można nabawić się urazów fizycznych, które szybko należy skonsultować najpierw z lekarzem, a potem, prawdopodobnie, z fizjoterapeutą.

Pomoc na NFZ

Wiele osób myśli, że różne zabiegi przywracające do formy to droga fanaberia i nie decydują się na nie, a nawet nie chcą się dowiedzieć, o co z nimi chodzi. Tymczasem okazuje się, że taka pomoc jest coraz bardziej dostępna dla pacjentów. Jeśli coś bardzo ich boli, mogą uzyskać wsparcie i nie muszą za to płacić, ponieważ z każdym rokiem rośnie popularność fizjoterapii na NFZ. Choć brzmi to niewiarygodnie, nawet tak nowoczesne i prestiżowe metody pomocy pacjentom są w ich zasięgu w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego zarówno matki, jak i ich dzieci, a także mężczyźni i inne kobiety mogą z niej korzystać, jeśli potrzebują i opłacają składki. Gdyby więcej osób miało tę świadomość, na pewno żylibyśmy w szczęśliwszym kraju. Być może z biegiem lat zacznie się to zmieniać na lepsze. Tymczasem małymi krokami lekarze starają się przekonywać ludzi do takich rzeczy, wiedząc, że są one dla nich korzystne.

Pozostaje jeszcze kwestia łagodzenia bólu. Powrót do sprawności to jeden z najbardziej spektakularnych skutków zabiegów u fizjoterapeutów, ale nie jedyny. Zdarza się, że człowieka coś tak boli, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. W takim wypadku szuka on pomocy i często sięga po leki przeciwbólowe, które zagłuszają zmysły i tłumią odczucie bólu, ale nie eliminują jego przyczyny. Tymczasem jest możliwość pozbycia się tego bólu innymi metodami, które nie angażują chemicznych środków zabijających ból, a pomagają ciału się z nim uporać. Fizjoterapia jest jedną z tych metod i nie trzeba się jej bać, bo to nie są żadne wymysły tylko naukowa i sprawdzona dziedzina wiedzy na temat leczenia problemów zdrowotnych. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie i można czasem się zdziwić, że daną dolegliwość da się wyleczyć za pomocą czegoś takiego, co ma długą i skomplikowaną nazwę, a samo w sobie jest czymś zupełnie oczywistym i, co najważniejsze, pomocnym. Zachęcanie do korzystania z takich zabiegów to obowiązek i powinność moralna każdego.

Similar Posts