Firma sprzątająca – nowy sposób na biznes

4 minutes, 32 seconds Read

W ostatnich latach obserwuje się duże zainteresowanie usługami firm sprzątających. Dzieje się tak dlatego, że coraz więcej ludzi nie ma czasu ani chęci na samodzielne robienie porządków, woli do tego zadania wynająć specjalistów. Z usług firm sprzątających w dużej mierze korzystają duży firmy wynajmujące biurowce, urzędy czy szkoły. Ale również prywatne biura czy małe sklepy często zatrudniają agencję sprzątającą. Spółdzielnie mieszkaniowe wynajmują firmę do sprzątania klatek schodowych czy okolic bloków. Często jest to bardziej opłacalne niż zatrudnienie własnej sprzątaczki. 

Wzrost zapotrzebowania na usługi sprzątania obserwowany jest zwłaszcza w okresie świąt, kiedy to wszyscy chcą mieć czyste, pachnące i  wysprzątanie powierzchnie, a rzadko mają na to czas.

Firmy sprzątające możemy podzielić na małe, średnie i duże

Te pierwsze to głównie firmy jednoosobowe lub  zatrudniające kilku pracowników. Zajmują się realizacją pojedynczych, małych zleceń. Sprzątają głównie mieszkania, małe biura czy sklepiki. Często są zakładane przez były sprzątaczki, które nie chcą już pracować u innych. Mają swoich stałych klientów, którzy polecają ich usługi swoim znajomym.

Średnie i duże firmy sprzątające bardziej cenią duże zamówienia, często w ich usługach nie ma sprzątania małych mieszkań. Trudnią się dbaniem o porządek w supermarketach, biurowcach i halach przemysłowych. Często zatrudniają kilkudziesięciu  lub nawet kilkuset pracowników. Oprócz klasycznego sprzątania oferują jeszcze inne usługi tj. czyszczenie wykładzin, pranie dywanów, sprzątanie poremontowe, mycie na wysokości, sprzątanie ogrodów i terenów zielonych, odśnieżanie oraz sprzątanie po imprezach masowych. W ostatnich latach duże agencje sprzątające często zatrudniają obcokrajowców głównie Ukraińców i Białorusinów.

Aby firma sprzątająca osiągnęła  sukces, musi spełnić kilka warunków.

  • Wykwalifikowany personel – to najważniejszy element agencji. Od osób sprzątających zależy, czy ich klienci będą zadowolenie, czy ponownie skorzystają z usług. Firma sprzątająca, która świadczy usług sprzątania musi zatrudniać specjalistów, którzy posiadają bardzo duże doświadczenie w branży. Ważne jest też aby pracownicy byli zaufani i uczciwi, ponieważ często wchodzą do prywatnych mieszkań czy biur.
  • kompetencje zatrudnionych osób – osoby pracujące w agencji muszą podnosić swoje kwalifikacje, znać dostępne na rynku środki czystości oraz urządzenia czyszczące.
  • profesjonalne produkty – ważne jest aby firmy zajmujące się porządkami używały środków najlepszej jakości, renomowanych firm. Pozwoli to uniknąć reklamacji oraz zagwarantuje zadowolenie klientów. Niezbędne sprzęty potrzebne w firmie sprzątającej to mopy, odkurzacze, wózki do sprzątania, sprzęt ręczny, zamiatarki, parownice, urządzenia do pielęgnacji podłóg drewnianych, odkurzacze do prania dywanów i wykładzin, środki czystości,  specjalne ubranie robocze oraz inne drobne urządzenia. Urządzenia są często bardzo kosztowne, ale szybko się zwrócą. Ułatwią i przyspieszą wykonywaną pracę.
  • Kadra zarządzająca- czyli osoba lub osoby, które będą profesjonalnie zarządzać pracownikami. Będą w stanie zapewnić terminowość oraz jakość oferowanych usług. Osoba  zarządzająca, menedżer musi dobrze zaplanować grafik personelu, który zapewnia efektywną pracę, a jednocześnie będzie atrakcyjny dla zatrudnionych . Musi umieć dobrze zaplanować logistykę. Często zlecenia są realizowane są w innych, odległych miejscowościach. Należy wtedy zorganizować transport zarówno dla personelu jak i sprzętu.
  • Dobra reklama- ważne aby umieć zareklamować swoją firmę tak, aby została wybrana spośród konkurencji. Firmy mogą reklamować się w radiu, prasie, tv oraz mediach społecznościowych. Ważna jest strona internetowa, która zachęca do sprawdzenia oferowanych usług. Ale najlepszą reklamą jest rekomendacja przez innych zadowolonych klientów.

Jak założyć firmę sprzątającą?

 Założenia agencji sprzątające nie jest skomplikowane. Do jej prowadzenia nie są potrzebne dodatkowe wymagania, posiadanie odpowiednich kwalifikacji i doświadczenia. Firmę sprzątająca można założyć jako jednoosobową działalność, jako spółkę jawną,  cywilną, spółkę z o. o. Należy ją zarejestrować, załatwić wszystkie niezbędne formalności urzędowe, uzyskać NIP i regon. Jeżeli sami mamy problem z założeniem firmy, możemy skorzystać z pomocy urzędów pracy. Często, po przedstawieniu biznes planu, oferują one  dofinansowanie ze środków unijnych. Firma powinna posiadać konto w banku, siedzibę oraz telefon kontaktowy. Na początku nie potrzebny jest duży wkład finansowy, liczy się motywacja do pracy i chęć osiągnięcia sukcesu w tej branży.

Firma sprzątająca – opłacalny biznes

Jeżeli ktoś zastanawia się nad otwarciem własnego biznesu, warto pomyśleć  nad założeniem agencji sprzątającej. Obserwując dzisiejszy rynek, widać, że  zapotrzebowanie na tego typu usługi ciągle rośnie. Firmy świadczące usługi sprzątania mają ręce pełne roboty i nie narzekają na brak zleceń. Coraz więcej osób będzie zainteresowanych wynajęcie kogoś, kto wyręczy ich w posprzątaniu domu czy innego obiektu.

Similar Posts